CHP'den gövde gösterisi
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
08 Mart 2009 23:01
Kemal Kılıçdaroğlu ve Şükrü Genç, Sarıyer'de dev bir miting yaptılar. CHP'li adaylar, meydanı dolduran Sarıyerlilerden iktidar sözü aldılar...

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç’le Sarıyer mitinginde buluştu. 2000 civarında Sarıyerlinin yağmurlu bir havaya rağmen meydanlara koştuğu mitingde, Kılıçdaroğlu ve Genç, Sarıyerlilerden iktidar sözü aldılar.


“Topbaş neden karşıma çıkmıyor?”


Miting alanına yoğun sevgi gösterileriyle giren CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının büyük bölümünde İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Kadir Topbaş’ı eleştirdi. “Sorduğumuz sorulara karşı sesiz duran bir adam var, konuşmuyor, TV’lere çıkmaktan korkuyor. Çık da senin bir boyunu görelim bakalım” şeklinde konuşan Kılıçdaroğlu, “İstanbul’da demokratik bir yarış var herkese saygılıyız. Ama eğer tek kale maç oynarsan o maç maç değildir. Sayın Topbaş’a sesleniyorum, Sarıyer’den davet ediyorum, eğer yüreğin varsa, sorulacak sorulara yanıt vereceksen çık adam gibi karşıma” dedi.


mitingsariyer1 resimleri


Merkez ve çeperleriyle iki ayrı İstanbul’un olduğunu, çeperlerinde her gece binlerce kişinin gece yatağa aç gittiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bunun sorumlusu Kadir Topbaş ve onun başbakanıdır” dedi.  Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayacaklarını, çünkü belediyecilik anlayışlarının ranta değil halkın çıkarlarına dayalı olduğunu ifade etti.


Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in ‘Bizden olmayana oy vermeyin, oy verirseniz, onlara yardım etmeyiz’ şeklindeki açıklamasını hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:  “Biz onların yaptığı gibi para pul peşinde koşmayız. Biz eğer beş kuruş için Ankara’ya gidersek namerdiz. İstanbul’un 10 milyar dolar bütçesi var, İstanbul Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda Türkiye’nin 3. büyük holdingi, 23 tane anonim şirketi var. Bu şirketlerde kimler görev yapıyor biliyor musunuz? İstanbul’da son 15 yılda 150 milyar dolar harcandı, nereye gitti bu para, sizin adınıza İstanbullular adına hesap sormayacak mıyız? 29’unda sandığa gideceğiz, sizden bir tek isteğim var. Geçen seçimlerde 2 milyon İstanbullu sandığa gitmedi. Sizden isteğim şu, komşunuz ,yakınınız, kahvede arkadaşınız, aile dostunuz, bu kez sandığa giderken geçen dönem sandığa gitmemiş bir kişiyi götürmeye söz veriyor musunuz? Bizim aramızda 700 bin oy fark vardı. Bu 2 milyon sandığa geldiği takdirde AKP İstanbul’da sandığa gömülecektir. Sizin projeleriniz yok diyorlardı açıkladık ve şunu söyledik, asla İstanbul’da kimse aç yatağa girmeyecektir. Yoksul bir alile varsa, o ailedeki kadının banka hesabına 600 lira yatıracağız ve kadın onurlu bir birey gibi gidip parasın çekecek, ailesini geçindirecek dedik. Biz onlar gibi insanların yoksulluğunu teşhir etmeyeceğiz. Onlar da bizim kardeşlerimiz. Onlara sahip çıkmak bizim görevimizdir.”


“Tokat her yerden duyulsun”


Türkiye’nin 100 yıldır metroyu konuştuğunu, iktidarınsa bugüne kadar 12.5 km metro hattı yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu,  halka söz verdiklerini ve  beş yılda 80 km metro yapacaklarını belirtti. Bu projeleri karşısında mevcut yönetimin ‘Siz bunu nasıl yapacaksınız dediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Eğer Kadir Topbaş merak ediyorsa oyunu bana versin, görsün bakalım. Sayın Topbaş ve yandaşlarının telaşları var anlıyorum ben onları.  Bizim 15 yılda yapamadığımızı beş yılda yapacak biz o zaman milletin yüzüne nasıl bakacağız diyorlar. 10 milyar dolarla İstanbul’u gül gibi geçindiririz. Barışı, huzuru, kardeşliği sağlarız. Herkese sahip çıkacağız”diye konuştu.


mitingsariyer2 resimleri


Bölünmek istendiklerini ancak bu oyuna gelmeyeceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, türbanlı, çarşaflı kim olursa olsun kendileri için inançlarıyla, düşünceleriyle sadece ve sadece insan olduğunu belirterek, “İnsan okunacak en güzel kitaptır. İnsana sahip çıkacağız.” dedi.


AKP’nin ‘Durmak yok, yola devam’ sloganıyla anlatılmak istenenin aslında ‘Durmak yok, yolmaya devam’ olduğunu söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Artık bu millet yolunmaktan bıktı. O zaman 29’unda sandığa gideceğiz, AKP’ye öyle bir tokat atın ki bu tokat sadece Sarıyer’de, İstanbul’da değil Hakkari’den, Edirne’ye, Rize’den İzmir’e kadar her yerde duyulsun. Meraklanmayın onların ağababaları Washington da duyacak bu tokadı. Sarıyer’de Emek Cafe emekçilerin çalıştırdığı bir yer, orayı kapatıyorsun, Boğaz’da hazine arazisini işgal edip kendine yer yapıyorsun. Bunu yapan adam da şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş. Şimdi kendilerine yeni bir slogan buldular; ‘Büyük düşünün’, onun da Türkçesi şu; bundan sonra büyük götürün. 29 Mart’ta sandığa gideceğiz, dürüstlükten, namusluluktan yana, kul hakkı yemeyenlerden yana bir yönetimi iktidar yapacağız” dedi.


“Süleyman sizsiniz, mührü iyi vurun”


İstanbul’da bir çok yerde tapu sorununun bulunduğunu, projeleri arasında yurttaşlara tapu vermenin de bulunduğunu aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, “Tapuyu vereceğiz. 250 m2’yi bulan bütün alanlara tapusunu vereceğiz. İmar planlarını buna göre değiştireceğiz. Hiç bir yerden icazet almaya gerek yok, bizim icazet aldığımız tek yer var oda halkımızdır. İstanbul’u dünyanın markası yapacağız. İstanbul’u çağdaş bir kent yapmak da sizin elinizde. 29’unda Süleyman sizsisiniz, mühür sizdedir. Mührünüzü doğruluktan yana kullanın, mührünüzü dürüstlükten yana kullanın, belediyenin saydam olmasından yana kullanın. Bakınız İstanbul Büyükşehir Başkanına soruyoruz, su sayaçlarını yeni aldın, vatandaştan 39 lira bakım ücreti alıyorsun. Yeni almadın mı, yeni aldığın malın garantisi yok mu var, e bu 39 lira ne oluyor? Bakın Topbaş hala buna cevap vermedi, vermezse namerttir. Kadir Topbaş’a bir soru daha sorayım, Sayıştay denetledi belediyesini, tabi şirketleri hariç, onları denetleyemiyor. 1 katrilyon liralık kamu zararı çıktı ortaya. Kadir Topbaş, bunun hesabını verecek misin? İstanbullu merak ediyor açıklamazsan namertsin. Biz soru sordukça kimyaları bozuluyor, geceleri rahat uyuyamıyorlar. Sarıyer’den soruyorum kendisine, bilgi edinme yasasına göre vatandaş soru sordu niye cevap vermiyorsun, neden susuyorsun, neyi saklıyorsun? Bunların yolsuzluklarının hepsini biliyoruz, sizin adınıza, İstanbul adına hesap soracağız.”


Mitinge katılanlardan, dünya emekçi kadınlar günü nedeniyle kadınlar için alkış isteyen ve vatandaşların kandilini de kutlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:  “İstanbul’da 29’unda haramilerin iktidarını indirip halkın iktidarını kurmaya var mısınız? Sizler haramilerin iktidarını indirirseniz hesap sormak da bizim boynumuzun borcudur. Sarıyer’de bir arkadaşım var, Sarıyer’de şu anda yanımda bir emanet var ve emaneti size teslim ediyorum. Sarıyer’de halkın iktidarını kurmak sayın Şükrü Genç’in görevidir. Beraber çalışacağız, İstanbul’u İstanbul yapacağız, İstanbul’u dünya markası yapacağız. “


mitingsariyer5 resimleri


“Haramilerin iktidarını yıkacağız”


Konuşmasına dünya emekçi kadınlar gününü kutlayarak başlayan CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç de, “Bizler bir sevda için yola çıktık, Sarıyer’i çok iyi biliyoruz. Sarıyerimizi yeniden yapılandırmak için yola çıktık, yolumuz açık olsun. Yıllardır bizi tapularımıza hasret bırakan, her an evlerimizi tepelerimize yıkmak için hazır bekleyenler. Şunu bilin artık halkın çocukları yolda artık halkın kendisi iktidara geliyor. Artık CHP Sarıyer belediye yönetimine yola çıktı. Bu yolculuk 30 Mart’ta iktidarla bitecek, bunu bilin. Sarıyer’de, Büyükşehir’de iktidardan sonra bu şirin cennet köşesi Sarıyer yeniden yapılanacak, bunu bilin“ dedi.Sarıyer için çok ciddi projelerinin olduğunu, bunları her fırsatta dile getirdiğini ve Sarıyer halkının da artık çok iyi bildiğini kaydeden Genç, “30 Mart’ta Sarıyer’in şantiyeye döneceğini herkes çok iyi biliyor. Sizlerin bize güveniyle mesafeyi çok kısa sürede alacağımızı herkes bilsin. Bizler biliyoruz, sizler biliyorsunuz, onlar da bilsinler. Kimsenin bilmediği bir yerel yönetim anlayışını, kimsenin tanık olmadığı bir yerel yönetim anlayışını sileceğiz. Biz tabela belediyeciliği yapmayacağız. Sizler de olacaksınız, STK’lar olacak, demokratik kitle örgütleri olacak, mahallelerin cumhurbaşkanları muhtarlar da olacak, köy dernekleri de olacak, sorunlarımızı birlikte tesbit edip birlikte çözceğiz. Onun için yolumuz açık olsun.  Bizler  yola çıkarken şunu söyledik, bir gün meydanlar dolmaya başladığında , coşku başladığında bu coşkunun önünde kim durabilir ki dedik. Kimse duramaz, bu coşkuyu kimse durduramaz.


Türkiye Sarıyer’le gurur duyacak, önce Sarıyer’de, sonra İstanbul’da haramilerin iktidarını indirip haklın iktidarını kuracağız.”


Yağışlı havaya rağmen binlerce kişinin coşku dolu desteğiyle bir kutlama havasında geçen miting alanında vatandaşlara şemsiye ve yağmurluğun yanı sıra ampul şeklinde yapılan ve patlayarak açıldığında CHP logolu konfetiler fırlatan bir maytap da dağıtıldı. İlçe trafiğinin gün boyunca yoğun bir akışta seyretmesine neden olan mitingin ardından CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç ve beraberlerindeki heyet, Sarıyer’in çeşitli mahallelerine ziyaretler gerçekleştirerek vatandaşların evlerine konuk oldular.


mitingsariyer4 resimleri


CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Devlet eski Bakanlarından Ercan Karakaş, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Gökan Zeybek, CHP Sarıyer İlçe Belediye Meclis Üyesi Başkanı Erdal Sarıgöl’le birlikte çok sayıda parti yöneticisinin de katıldığı mitingin ardından Türk halk müziğinin sevilen ismi Gülay bir konser verdi.


mitingsariyer3 resimleri


CHP'li adaylar ve Sarıyer meydanını dolduran vatandaşların miting alanını terketmesinin ardından geriye bu manzara kaldı.
Bu Haber Toplam 3938 Defa Okunmuştur
işte gerçek
hünkarım
sevgili yazarlarımız selam yahu siz çok saçma sapan şeyleri yzıp karalıyorsunuz burası babanızın yazı tahtası deği şükrü genç hisarda oturıyor seçmen sayısı ise 9000 yakın bir hesap edin muhasebeniz iyi değil sanırım 9000 bin oyun kaçını alır sizce şapalaklar sizi tulum çıkacak hisardan o zaman siz şükrü başkanın elini değil ????? dedenizin elini öpün oldumu vıdır vıdır yalandan yazıp duruyorsunuz allah size akıl versin onca insan akıl alırken siz çayırlarmı kazıyordunuz peki
18/03/2009 21:28
BENDE ÖPERİM...
deniztatlida
bende katılıyorum, chp 7000 oy alsın bende şükrü nün elini öpücem, şunu bilin sarıyerde sivil insiyatif (DSP-SHP-Genç Parti-İşçi partisi) tüm partilerin ortak adayı DR.CENGİZ ALP GELİYOR. 65.000 garanti ediyorum
17/03/2009 15:41
mimara
jeolog
şimdiden o zaman el öpmeye başlayabilirsin yazık etti dr kendine aslında çok iyi bi insan kaç defa parasız insanları muane etti bilirim ama işte sargülün oyununa geldi şükrü genç ile ikiside aynı anlayışta 1 ay öncesine kadar burda seteser ,panriver58 chp öven yazıları vardı ne oldu da başka tarafa gittiniz anlamadım insan bi anda başka tarafa gitmez daha önceden bende sedat özsoya ve dr a oy verdim ama sonuçta kazanamdılar bu sefer başka bi isim e oy vereceğim yani şükrü gence
17/03/2009 10:51
chp bitti?
MİMAR
7000 OY ALSIN ŞÜKRÜ GENÇ İN ELİNİ ÖPÜCEM,
17/03/2009 09:09
PANRİVER,E
hünkarım
BU NİKİNDEN BELLİ ZATEN AT YARIŞI OYNUYORSUN İŞTE HAYATINIZI KUMAR HALİNE GETİREN BU ANLAYŞA DUR DEMEK İÇİN GELDİK,YARIN ÖBÜRGÜN KEPÇELER DOZERLER MAHALLENE GİRERSE ÇATILARA ÇIKARSIN KİREMİT ATARSIN ZABITALARA AMA İŞ İŞTEN GEÇER GİDER SONU OLMAYAN BİR MEÇHULE GİTMEYİN BENCE DOĞRU OLANLARI GÖRÜN SARIYERDE CHP NİN BİRİNCİ PARTİ OLDUĞUNU BİLE BİLE NEDEN ISRAR EDİYORSUNUZ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL SADECE OLDUĞUM MAHALLDEN KEMİK 7000 OY ÇIKIYOR EEE DAHA NE YAZAYIM DSP NİN OY SAYISI ZATEN BELLİ BÖLÜNMEYİN
16/03/2009 21:05
reklam
Bu Kategoriye Ait Diğer Haberler
SON DAKİKA
ÜYE GİRİŞİ
Video Haber
Yazarlar
Ümit SANLAV
Ümit SANLAV
Atalay Kaban
Atalay Kaban
VURAL KARAHAN
VURAL KARAHAN
TEVFİK GELGEÇ (HOROZ)
TEVFİK GELGEÇ (HOROZ)
Selçuk Kavaloğlu
Selçuk Kavaloğlu
KIVANÇ EKİNCİ
KIVANÇ EKİNCİ
Ayşe ÜNLÜ
Ayşe ÜNLÜ
Gürol BAĞCI
Gürol BAĞCI
Pror. Dr. ERTAN TEZCAN
Pror. Dr. ERTAN TEZCAN